Kolonoskopia ? metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego.
Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz.
Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop służący do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego.Ale trzeba pamiętać, że w takiej pracowni wykonywane są również inne badania, do których przeprowadzenia potrzebne są sprzęty obsługiwane w tej właśnie pracowni.
Pracownie działające w przychodniach zwykle przyjmują pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00 lub 20:00.
Niektóre przychodnie obsługują takie pracownie również w soboty od godziny 7:00 do 13:00.W podobny sposób działają pracownie w szpitalach z tą różnicą, że w niektórych przypadkach mogą wykonywać badania nawet około 21 godziny, a w przypadkach nagłych również w niedziele.
Obsługą takich pracowni zajmują się lekarze i pielęgniarki oraz osoby przeprowadzające serwis sprzętu.Przed wszystkimi tego rodzaju badaniami przeprowadzany jest bardziej lub mniej szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący przyjmowanych przez niego leków, różnych metalowych elementów wszczepionych do ciała i posiadanych przez pacjenta alergii.
Każdy pacjent powinien również dokładnie zapoznać się ze szczegółowymi zasadami dotyczącymi przygotowania do konkretnych badań.Dzięki temu może wpłynąć na to, że wynik badania będzie naprawdę miarodajny, a samo badanie mniej bolesne.
Analiza wyników badań może być przeprowadzana przez zespół lekarzy..