Po wysiłku należy przyjmować węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (węglowodany szybko przyswajalne - cukry proste).Ich stosowanie uzupełnia starty glikogenu mięśniowego. Niedostateczne uzupełnienie diety aminokwasami czy węglowodanami może w krótkim czasie doprowadzić do katabolizmu mięśni, co prowadzi do zaniku masy mięśniowej. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że bezpośrednio po treningu przyjąć należy odpowiednio dużą dawkę węglowodanów (od 50g do nawet 150g), szybko wchłanialnego białka w postaci izolatu lub hydrolizatu białka serwatkowego (od 25g do 45g) oraz kreatynę (od 5g do 10g).
Osoby ćwiczące wyjątkowo ciężko powinny także przyjmować porcję aminokwasów rozgałęzionych BCAA lub glutaminyŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suplement_(kulturystyka)
Takie odżywki są w zasadzie ogólnodostępne, można je kupować na przykład na siłowniach czy w sklepach sportowych lub w aptekach.
Trenerzy lub dietetycy sportowi zajmują się także sprowadzaniem dla swoich podopiecznych takich odżywek, które dostępne są raczej za granicą, ale stają się potrzebne sportowcowi w danym momencie odbywanych przez niego treningów.
Dieta (z stgr..?????? diaita ? ?styl życia?) ? sposób odżywiania.Potocznie często używane nieprawidłowo, w stosunku do diet odchudzających. Termin dieta, stosowany w nauce o żywieniu człowieka ma różne znaczenia.Ogólnie wyróżnia się 4 rodzaje diet: dieta zwyczajowa (naturalna) ? powszechny w danej społeczności sposób odżywiania się, dieta alternatywna ? przyjęty w sposób świadomy sposób odżywiania się mający na celu rezygnację ze stosowania niektórych pokarmów i metod ich przygotowania (np.wegetarianizm), dieta lecznicza ? żywienie w którym z przyczyn zdrowotnych zmodyfikowano podaż produktów spożywczych (produkty zalecane, dozwolone i zabronione), konsystencję diety, techniki kulinarne.
W medycynie pod nazwą dieta rozumie się dietę leczniczą, dieta doświadczalna ? specjalnie skomponowane pożywienie wykorzystywane w badaniach żywieniowych, które mogą być prowadzone na zwierzętach laboratoryjnych lub ludziach.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dieta